5 تصویر از بازی پرسپولیس - سایپا/ از گل 50 متری جادوگر تا چهره شدن حقیقی

علیرضا حقیقی برای اولین بار در بازی با سایپا با مهار پنالتی علی دایی در فوتبال ایران چهره شد.

سایت گل- هرچند سابقه تیم سایپا در سطح اول فوتبال ایران به زحمت به ۲۰ سال می‌رسد و در این مدت هم یک بار سقوط به دسته پایین‌تر را تجربه کرده است ولی باز هم دیدارهای این تیم برابر پرسپولیس به دلیل برخی مسائل خاص تصاویری به‌یادماندنی در فوتبال ایرانی برجای گذاشته است که با هم ۵ مورد از آن‌ها را مرور می‌کنیم.

 

1- به یاد حسین عسگری فقید

اولین رویارویی سایپا با پرسپولیس در سطح اول فوتبال ایران مربوط به سال ۷۲ است. پرسپولیس بعد از بازگشت تیم ملی از رقابت‌های مقدماتی جام جهانی ۹۴ آمریکا دیگر علی پروین را به عنوان سرمربی در اختیار نداشت و بزرگ‌ترهای تیم یعنی محمد پنجعلی و حمید درخشان تیم را هدایت می‌کردند. سایپا با دکترین خاص آن روزهای بیژن ذوالفقارنسب و با اتکا به دفاع بلندقامت و چندلایه و ضدحملات سریع، جدی‌ترین مدعی قهرمانی بود و موفق شد در سایه دو گل مهاجم آماده آن روزهای خود یعنی رامین محتشمی به برتری 3-1 برسد. در خط دفاع سایپا و در کنار بلندقامتانی چون محمد سالک‌جباری و احمد جانعلی، یک مدافع پوششی خوش‌فکر به نام حسین عسگری بازی می‌کرد که بازوبند کاپیتانی را هم بر بازو بسته بود. مردی خوش‌اخلاق و خوش‌استیل که اجل امانش نداد و با مغلوب شدن برابر بیماری مهلک سرطان جان به جان‌آفرین تسلیم کرد.

 

2- گل ۵۰ متری جادوگر

آخرین بازی دو تیم قبل از شکل‌گیری لیگ بر‌تر، یک بازی خاطره‌انگیز برای طرفداران و عشاق سینه‌چاک علی کریمی بود. شماره ۸ قرمز‌ها که قصد داشت در پایان قراردادش در بهار سال ۸۰ راهی کشورهای عربی شود، ‌در نیمه دوم آن بازی و با استفاده از دفع ناقص بهزاد غلامپور دروازه‌بان وقت سایپا که از دروازه بیرون آمده بود، ‌از میانه میدان و با فاصله‌ای حدود ۵۰ متر، توپ را سرضرب به طرف دروازه شلیک کرد تا این توپ از روی سر غلامپور که با سرعت برمی‌گشت درون دروازه نارنجی‌پوشان قرار گیرد و یکی از استثنایی‌ترین گل‌های لیگ ۷۹ با این ضربه استادانه شکل بگیرد. گلی که مدت‌هاست مشابه آن را از سوی قرمزپوشان ندیده‌ایم.

 

3- ردپای پررنگ شهریار

علی دایی که در حال حاضر سرمربی تیم راه‌آهن است در تاریخ رویارویی‌های دو تیم نقشی پررنگ و تاثیرگذار دارد. شهریار بازیکن هر دو تیم بوده و به هر دو طرف مقابل گل زده است. او در بازی برگشت لیگ سوم و در روزی که پرسپولیس ۳ - ۲ به سایپای ته جدولی باخت به نارنجی‌پوشان گل زد و در لیگ ششم با پیراهن سایپا هم ۲ گل زد و هم پنالتی خراب کرد. او سرمربی هر دو تیم هم بوده ولی با سایپا به رغم قهرمانی در لیگ بر‌تر نتوانست طی ۴ بازی پرسپولیس را ببرد و ۲ باخت و ۲ مساوی حاصل کارش بود ولی وقتی از اواسط لیگ نهم تا پایان لیگ دهم هدایت پرسپولیس را بر عهده گرفتٰ ابتدا در بازی برگشت لیگ نهم ۲ - صفر باخت ولی در لیگ دهم ۲ بار با نتایج 2-1 و ۱ - صفر تیم سابق خود را شکست داد.

 

4- معرفی علیرضا حقیقی

صحبت از گلزنی علی دایی در بازی رفت لیگ ششم شد. بد نیست بدانید که دایی در معرفی یک چهره جدید به فوتبال ایران در آن بازی نقش داشت. در اوایل نیمه دوم بازی و در حالی که بازی 1-1 مساوی بود، نوید مظفری داور مسابقه در یک تصمیم بحث‌برانگیز ضمن اعلام پنالتی به سود سایپا، فرشید کریمی را هم اخراج کرد. سرمربی پرسپولیس مصطفی دنیزلی مجبور شد تا دروازه‌بان ذخیره و جوان خود را به بازی بفرستد. تا قبل از آن علیرضا حقیقی را در تیم‌های ملی پایه دیده بودیم ولی در این بازی برای اولین بار درون دروازه پرسپولیس ایستاد و در اولین واکنش لیگ برتری خود پنالتی علی دایی را گرفت تا از‌‌ همان زمان نامش سر زبان‌ها بیفتد و راه خود را به سمت مدارج بالا‌تر، تیم ملی و باشگاه روبین‌قازان روسیه باز کند.

 

5- نقش‌آفرینان جابجاشده و غایب

بهترین برد لیگ برتری سایپا مقابل پرسپولیس در دور برگشت لیگ یازدهم حاصل شده است. در دورانی که قرمز‌ها به هیچ تیمی نه نمی‌گفتند و ۴ تا ۴ تا در هر بازی گل می‌خوردند، سایپا هم موفق شد ۴ - ۲ قرمز‌ها را شکست دهد. در آن بازی کریم انصاری‌فرد یکی از گل‌های سایپا و ابراهیم شکوری اولین گل پرسپولیس را به ثمر رساندند که اکنون جای خود را در دو تیم با هم عوض کرده‌اند. علیرضا نورمحمدی هم که گل دوم پرسپولیس را در آن بازی زده بود، فردا به دلیل ۳ اخطاره بودن نمی‌تواند بازی کند. ضمن این‌که امین منوچهری زننده گل دوم سایپا در آن مسابقه هم نیم‌فصل نخست لیگ امسال به استقلال رفت و حالا بازیکن نفت تهران است. سامان آقازمانی هم در نیمه نخست آن بازی اخراج شد تا پرسپولیس ۱۰ نفره شود، در نیم‌فصل دوم امسال به راه‌آهن منتقل شده است.

/ 0 نظر / 14 بازدید